HAYATA BAĞIŞ DERNEĞİ ORGAN NAKLİ KOORDİNATÖRLÜĞÜ BİREYSEL GELİŞİM PROGRAMI

ÜYE OL

BİREYSEL GELİŞİM PROGRAMI

Hayata Bağış Derneği olarak toplumumuzda organ bağışı kültürünün oluşması amacıyla var gücümüzle çalışıyoruz. Yenilikçi ve özgür düşüncenin ortaya çıkarttığı etkinliklerimizin medyada yoğun olarak yer alması da ülke çapında ses getirmeye devam ediyor. Halkımıza organ bağışını anlatmak derneğimizin birincil ve asla vazgeçmeyeceği görevidir. Hayata Bağış Derneği her üyesinin proje/etkinlik önerisi getirebildiği, kabul gören önerinin yöneticiliğini, sonunda da o fikrin hayata geçmesinden ortaya çıkabilecek onuru o üyenin almasına büyük önem verir. Geldiğimiz noktada hukuki, maddi ve en önemlisi vicdani olarak bunu sağlayabilecek olmanın huzurunu yaşıyoruz.
 
Halk bilinçlendirme çalışmaları kendi planlamasında sürerken, ‘organ nakli koordinatörlerinin bireysel gelişimine katkıda bulunma’ şeklinde özetlenebilecek diğer bir sözümüzü de yerine getirmenin vakti geldi. Bu nedenle Bireysel Gelişim Programımızı oluşturduk. Başkanlığını Dr. Orçun Subaşılar’ın yürüteceği programın ilk aktivitesi beyin ölümünden organ bağışına giden yolda en önemli kavşak olan ‘aile görüşmesinde organ nakli koordinatörünün yaklaşımı’ olacak.
 
Bu konuyla alakalı olarak değişik zamanlarda bazı çalışmalar yapılmıştı. Bazı toplantılarda da konunun uzmanları bizlere psikolojisi ve/veya iletişim teknikleriyle ilgili bilgiler vermişti. Oldukça değerli olan bu aktivitelerin organ nakli koordinatörlerine olumlu katkıları da olmuştu. Ancak kalabalık sayılabilecek bir gruba kısıtlı zamanda verilen bu bilgiler bir de tekrarı düzenli yapılmadığında giderek silinmekteydi. Diğer taraftan konuları anlatan uzmanların ‘aile görüşmesi’ tecrübeleri; okuduklarından ve onlara anlatılanlardan ibaretti.
 
Hayata Bağış Derneği olaya farklı bir açıdan bakmaya çalışıyor. Öncelikle aile görüşmesi noktasında bizlere eğitim verecek uzmanlara başından sonuna kadar kadavra organizasyonunu öğreteceğiz. Teorik olarak anlatacağız, aile görüşmesinde gözlemci olacaklar, ameliyatlara girecekler, bekleyen hastalar ve yakınlarıyla görüşecekler. Ortalama bir organ nakli koordinatörü kadar sisteme hakim olduktan sonra kendi alanlarıyla ilgili bilgilerini, bizlerden aldıklarıyla birleştirip ortaya yepyeni yaklaşımlar ve metodlar çıkarma ihtimalleri olacak.
 
EĞİTİMCİ EĞİTİMLERİ
 
TODS
Bekleyen hastaların ve yakınlarının duygu durumu
Organ nakli koordinatörünün bekleyen hastalara bakışı
Beyin Ölümü
Aile Görüşmesi
Organ dağıtım sistemi
Harwesting
Nakil ameliyatı
Ameliyat sonrası hastaların ve yakınlarının duygu durumu
BİREYSEL GELİŞİM PROGRAMI EĞİTİMLERİ
 
Psikoloji
Organ Bağışı ve Nakli Hukuku / Adli Tıp
İletişim Teknikleri
PLANLAMA
 
Marmara BKM Bölgesi’nde bulunan organ nakli koordinatörlerinden 80 kişilik katılım hedeflenmektedir.
Eğitimler 10’ar kişilik gruplara verilecektir.
Eğitim materyalleri, eğitimcilerin önerileri doğrultusunda tarafımızdan karşılanacaktır.
Gruplar eğitimlerini aldıktan sonra, tüm katılımcılarla genel değerlendirme toplantısı yapılacaktır.
Genel değerlendirme toplantılarından sonra akşam yemeği düzenlenecektir.
Toplamda; 24 gün eğitim ve 3 genel değerlendirme toplantısı yapılacaktır.
8 grup numaralandıracak ve katılımcılar kendi gruplarının tarihlerine uyacaklardır.
TARİH (mali onaylardan bir ay sonra başlayacaktır)
 
PSİKOLOJİ
14, 21, 28 Aralık 2013, 4, 11, 18, 25 Ocak ve 1 Şubat 2014 eğitim tarihleri olacaktır.
ORGAN BAĞIŞI VE NAKLİ HUKUKU / ADLİ TIP
08, 15, 22 Şubat, 1, 8, 15, 22 ve 29 Mart eğitim tarihleri olacaktır.
İLETİŞİM TEKNİKLERİ
05, 12, 19, 26 Nisan, 3, 10, 17 ve 24 Mayıs eğitim tarihleri olacaktır.
YAŞAM KOÇU GÖRÜŞMESİ
Hayata Bağış Derneği ve / veya eğitimcilerin gerekli görmesi halinde eğitim tarihlerinde, formatında ve içeriğinde değişiklikler olabilir.
YER
 
CVK Otels Taksim
Rescate Ümraniye