ETKİNLİKLER

ÜYE OL

Hayata Bağış Derneği Offroad Edirne 2014

Derneğimizin Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) ve Edirne Valiliği işbirliğiyle düzenlediği ‘Hayata Bağış Off Road Yarışı Edirne-2’ organizasyonu  4 Mayıs 2014 tarihinde başarı ile gerçekleşmiştir.
 
Bosna Köyü’nde bulunan ve Jandarma İl Alay Komutanlığı’nın tatbikat alanı olarak kullanılan saha, gerekli izinlerin alınmasının ardından iş makinaları ve dozerler tarafından yarış etapları için hazırlandı.
 
Etkinlik, 02 Mayıs 2014 Cuma günü Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkıulu, Yarış Direktörü Cevat Cengiz ve Hayata Bağış Derneği Başkan Yardımcısı Hüseyin Yıldırımoğlu’nun katıldığı basın toplantısıyla başladı.
 
Bir hafta önceden Edirne’de billboardlar ve afişlerle etkinliğe ve organ bağışına dikkat çekildi. Yarıştan bir gün önce şehrin merkezine off road araçları ve görseller yerleştirildi. Hazırlanan broşürler yarış sabahına kadar şehrin değişik yerlerinde halka dağıtıldı.
 
03 Mayıs Cumartesi günü; idari ve teknik kontroller, antrenmanlar, yarış brifingleri ve komiserler kurulu toplantıları yapıldı. Akşam şehrin güzel mekanlarından Ekmekçizade Ahmet Paşa Kervansarayı’nda yapılan kokteyle Vali Yardımcıları Beyazıt Tanç, Mustafa Ergün, İsmet Tabaş, Emniyet Müdürü Dr. Rahmi Baştuğ, Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkıulu, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. İlhan Açıkgöz, İl Sağlık Müdürü Dr. Emrah Erten, Gençlik ve Spor İl Müdürü Serhat Ocak, Edirne Gönüllüleri Derneği Başkanı Tuna Bekleviç, yarışçılar, derneğimiz yönetim kurulu ve üyeleri katıldı. Sunum alanında katılımcılara, Hayata Bağış Derneği Başkanı Mümin Uzunalan, İstanbul Bölge Koordinasyon Merkezi Başkanı Dr. Ali Demirel ve Yarış Direktörü Cevat Cengiz tarafından etkinliğin amacı ve organ bağışıyla ilgili bilgilendirme sunumları yapıldı. Kokteylin ardından akşam yemeği ve eğlence programı düzenlendi.
 
04 Mayıs Pazar günü Selimiye Camii’nin yanındaki start noktasından yarış alanına kadar olan trafik durduruldu. Önce 4×4 araçlar, UMKE araçları, itfaiye araçları ve rescue araçların Selimiye Camii önünden başladıkları şehir turunun ardından yarış alanına vardılar. Ardından yarışacak off road araçlar Selimiye’nin önündeki yerlerini aldılar. Edirne Valisi Hasan Duruer’in de şehir dışındaki programını bırakıp aramıza katılmasıyla heyecan ve sevinç daha da arttı. Valinin karaciğer, akciğer ve böbrek nakli olmuş hastalarla birlikte yaptığı basın bildirisinin ardından seramonik start verildi. Vali, Belediye Başkanı ve Emniyet Müdürü başta olmak üzere şehrin mülki erkanı ve organ nakli olmuş hastalarımız donanımlarını giyerek co-pilot koltuğuna oturdular ve yarış alanına vardılar.
 
Yarış alanında derneğimiz üyeleri ve İl Sağlık Müdürlüğü personeli tarafından organ bağışı hakkında bilgilendirici broşürler dağıtıldı ve organ bağışı kartı dolduruldu.
 
Güvenlik önlemleri İl Jandarma Alay Komutanlığı tarafından alınan yarış alanında UMKE araç ve ekipleri, 112 Acil Servis Ambulansları ve ekipleri, itfaiye araçları ve personeli ve kurtarma araç ve operatörleri de kendileri için düzenlenen alanlarda yerlerini aldılar.
 
Yarış uluslararası yarış standartları ve TOSFED kurallarına uygun olarak yapıldı ve ikisi Yunanistan’dan olmak üzere 17 off road aracının katılımıyla başladı. 3 etaptan oluşan off road yarışının ardından sonuçlar açıklandı. Dereceye giren yarışmacılara ödülleri verildi ve etkinlik sonlandırıldı. Protokolün de yer aldığı tribünün haricinde yarış alanının değişik noktalarında 4.000 civarında seyircinin bulunduğu güvenlik tarafından bildirildi.
 
Organ bağışının duyurulması amacıyla gerçekleşen ve içeriğinde; yöneticilerin organ bağışına olan desteğinin arttırılması, organ bağışı eğitimi, farklı kanallarla halkın bilgilendirmesi ve medya çalışmaları olan etkinliğin hayata geçirilmesinde önemli katkıları olan  Tüm Kurum ve Kuruluşlara, Trakya Birlik Yönetim Kurulu  Başkanı Rafet Sezen’e, Marmara Süt Tic.Ltd Şirketine,Türkiye Otomobil Sporları Federasyonuna, Yarış Direktörü Cevat Cengiz’e, Cengiz İncegül, Özcan Var ve Ersoy Ateş başta olmak üzere tüm Roche ailesine, yarışmaya katılan sporcularımıza,Edirne organ ve doku nakli koordinatörü Cumhur-Evşen Çetin’e derneğimiz ve tüm organ bağışı gönüllüleri adına teşekkür ederiz.
 



Tweetle